Digital painting – jak zacząć przygodę z rysunkiem cyfrowym?
Dynamiczny rozwój technologii wpłynął na sztuki wizualne. Współcześnie wielu rysowników korzysta z tabletów graficznych i odpowiedniego oprogramowania. Stają się cennym narzędziem profesjonalistów parających się zawodowo sztuką i amatorów. Czym jest digital painting i czy jest on trudny do opanowania? Na co powinni zwrócić uwagę adepci rysunku cyfrowego?
Ciekawa forma ekspresji
Miłośnicy wyrażania siebie poprzez sztukę coraz częściej stawiają na digital painting, który jest niczym innym jak rysunkiem cyfrowym. Na rynku znaleźć można kursy wdrażające w arkana digital paintingu. Dedykować je można wszystkim tym, którzy pragną odnaleźć się w programach graficznych i tworzyć ciekawe grafiki koncepcyjne, obrazy, a nawet komiksy. Pozostaje zadać pytanie o poziom zaawansowania cyfrowej sztuki wizualizacji graficznej. Czy jest to zadanie trudne do opanowania dla zupełnego laika? Jak się okazuje, jest to umiejętność, która nie jest wcale ciężka i wymaga jedynie właściwego przygotowania, odrobiny talentu, cierpliwość i chęci do zabawy konwencją.
Narzędzia cyfrowego artysty
Talent jest cechą, którą pomaga tworzyć ciekawe obrazy i grafiki. Cierpliwość i smykałka do zabawy konwencją są również mile widziane. Przyjemność z uprawiania digital paintingu zależy też od doboru narzędzi. Tak jak ciężko malarzowi tworzyć wartościowe dzieła za pomocą zwykłych farbek plakatowych, tak i cyfrowemu rysownikowi trudniej będzie tworzyć dobre grafiki za pomocą byle jakiego sprzętu i programu.
Początkujący grafik cyfrowy powinien zacząć swą przygodę od wyboru praktycznego narzędzia. Wydajny komputer, tablet graficzny i odpowiednie oprogramowanie to absolutna podstawa. Rozglądając się za właściwym sprzętem, warto sugerować się osobistymi predyspozycjami. Każdy artysta rysuje nieco inaczej. Jedni wykonują zamaszyste ruchy dłonią, a drudzy pracują jedynie nadgarstkiem. Warto zasięgnąć języka u sprzedawcy w trakcie zakupów. Doradzi on odpowiedni model, a tych jest bez liku. Dobry sprzęt powinien mieć touchpad, pierścień dotykowy i programowalne przyciski.
Warto wspomnieć o specjalnych iPadach, które sprawdzają się nie gorzej od tabletów graficznych. O ich funkcjonalności świadczy ergonomiczna budowa i precyzyjne wyważone piórko. Obsługują również popularne programy graficzne, takie jak Adobe Photoshop.
Oprogramowanie do grafiki rastrowej
Najpopularniejszym narzędziem wśród użytkowników komputerów osobistych jest program Adobe Photoshop. Służy głównie amatorom fotografii do retuszowania zdjęć, ale w przypadku digital paintingu jest również niezawodny. Nie jest on szczególnie trudny w obsłudze, ale zawiera pewną wadę. Brakuje mu pewnych funkcji, przez co zastosowanie niektórych efektów jest niemożliwe.
Posiadacze iPadów skorzystać mogą z aplikacji dedykowanej digital paintingowi. Dzięki zaimplementowanej w systemie apce ProCreate tworzyć mogą zjawiskowe dzieła, które cieszyć będą oko. Aplikacja ta cechuje się bezmiarem ciekawych efektów i funkcji, z której skorzystać może nawet i początkujący rysownik.