Grafika wektorowa, co to jest i jakie ma zastosowanie?
Grafika wektorowa ma inne zastosowanie i różni się właściwościami od grafiki rastrowej. Inny jest również sposób jej tworzenia i końcowy efekt wizualny. Opiera się na tworzeniu grafik z wykorzystaniem wzorów matematycznych, gdyż składa się ona z krzywych, linii i punktów mających swoje miejsce w układzie współrzędnych. Ze względu na pełną skalowalność projektów opartych na grafice wektorowej ma ona szerokie zastosowanie. Czym jest grafika wektorowa i gdzie można ją wykorzystać?
Jak można zdefiniować pojęcie grafiki wektorowej?
Grafika wektorowa polega na zapisie obrazu w postaci figur geometrycznych, które mają wypełnienie kolorystyczne. Przy tworzeniu grafik tego typu zastosowanie mają wzory matematyczne. Tworzone obiekty mają postać krzywych, linii i punktów. Dzięki wykorzystaniu wzorów matematycznych możliwości skalowania tworzonych obrazów są nieograniczone. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, opierającej się na matrycy punktów w postaci pikseli, grafikę wektorową możemy powiększać dowolnie bez utraty jakości. Obecnie grafika wektorowa pozwala na tworzenie obrazów o dużej szczegółowości, należy jednak pamiętać, iż grafiki takie nie będą w pełni oddawały realizmu. Do zapisu grafiki wektorowej używa się najczęściej formatów ai, eps, pdf, svg oraz cdr. Pliki tego typu można otworzyć w większości najpopularniejszych profesjonalnych programach do tworzenia grafiki wektorowej.
Zastosowanie grafiki wektorowej
Z grafiką wektorową możemy spotkać się nie tylko w internecie i w pracy twórców grafik. Ma ona szerokie zastosowanie w każdej dziedzinie opisującej trójwymiarowe obrazy. Z grafiką wektorową mamy do czynienia w grach komputerowych, animacjach oraz opisach czcionek w komputerze. Trudno również wyobrazić sobie pracę nad logotypami firm i marek bez zastosowania skalowalnej grafiki wektorowej. Dzięki temu logo zawsze wygląda dobrze niezależnie od tego, czy wykorzystywane jest do reklamy wielkoformatowej, czy na małych rozmiarów wizytówce. Grafika wektorowa umożliwia również drukowanie wzorów na materiałach, papierze oraz innego rodzaju materiałach. Co ciekawe, przy użyciu grafik wektorowych tworzy się również znaki drogowe, herby oraz mapy i plany wykonywane przez geodetów i architektów.
Zalety grafiki wektorowej
Grafika wektorowa ma wiele niekwestionowanych zalet. Największą z nich jest przede wszystkim możliwość skalowania obrazów wektorowych bez utraty jakości. Skalowanie jest bezstratne, co oznacza, że zarówno powiększanie, jak i zmniejszanie nie ma żadnego wpływu na jakość i nie powoduje utraty szczegółów. Grafiki wektorowe są łatwe w edycji i bez problemu możemy zmieniać ich parametry na dowolnym etapie prac. Możliwa jest również konwersja do bitmapy w razie potrzeby. Co ważne, wykorzystywanie punktów i krzywych sprawia, że opis obrazów jest prosty, a sam plik ma często bardzo małą wagę. Obrazy wektorowe charakteryzują się wysokim stopniem użyteczności i pozwalają na trójwymiarowy opis przestrzeni, co jest pożyteczne dla osób, które pracują w terenie.