W jakich zawodach przyda się znajomość programu Excel?
Nie da się ukryć, że komputery i tablety stały się obecnie narzędziami, bez których nie wyobrażamy sobie pracy. To właśnie te urządzenia oferują nam nie tylko znacznie ułatwienie w wykonywaniu obowiązków, przyspieszają pracę, ale także i możliwość korzystania z zainstalowanych na nich programach, które wydają się być prawdziwie niezbędne. Każdy z nas z pewnością kojarzy słynny pakiet Microsoft Office, a także jego poszczególne komponenty. Niemniej jednak to nie Word czy PowerPoint, a sam Excel stał się najważniejszym z nich. W wielu zawodach, korzystanie z arkusza kalkulacyjnego jest wręcz koniecznością. Excel stanowi podstawę wymagań przy ogłoszeniach o pracę. Wobec tego, na jakich stanowiskach znajomość programu Excel może być pomocna?
Specjaliści do spraw analiz
Specjaliści do spraw analiz to bez wątpienia naczelni użytkownicy programu Excel. Nie da się ukryć, że obecnie mało kto wyobraża sobie ten zawód bez arkusza kalkulacyjnego. Specjaliści do analiz dziennie przetwarzają niezliczone ilości danych. Przygotowują dzienne, tygodniowe, a nawet miesięczne raporty. Wówczas Excel, który najczęściej jest zintegrowany z już istniejącym w firmie dedykowanym oprogramowaniem, stanowi dla nich ogromne ułatwienie. Okazuje się, że właśnie za pomocą tego programu tworzą oni najczęściej konkretne zestawienia, tabele, wykresy czy raporty, które później przesyłane są do kierownictwa, prezentowane na spotkaniach zarządów. Excel ułatwia przeszukiwanie dużej ilości danych, filtrowanie niepotrzebnych informacji, uporządkowanie ich i sortowanie według różnych kryteriów, wizualizowanie ich.
Sekretarka lub asystent kadry zarządzającej
Oba zawody są do siebie mocno podobne. Z pewnością łączy je wiele wspólnych cech, a jedną z nich jest właśnie wspomniany już program Excel. Powiedzmy sobie jednak szczerze, praktycznie na każdym stanowisku związanym z administracją biurową program Excel i jego obsługa co najmniej w stopniu podstawowym, jest decydującym o sukcesie czynnikiem. Excel jest bowiem jednym z programów biurowych, a jego podstaw tak naprawdę uczymy się już w szkole średniej. Jednak w przypadku zarówno sekretarki jak i asystenta kadry zarządzającej niezwykle ważne staje się poznanie możliwości tego programu. Oprócz teorii również skorzystanie z niej w pracy praktycznej. Osoby na tych stanowiskach muszą mieć dobrze opanowane, chociażby wbudowane funkcje programu. Czyli te, które dostępne są z poziomu wstążki jak np. formatowanie, sortowanie, wyszukiwanie czy chociażby edytowanie i tworzenie tabel. Co więcej, coraz częściej wymaga się również umiejętności budowania prostych i skomplikowanych formuł. Excel przyda się do tworzenia zestawień danych, kalendarzy, harmonogramów. Excel świetnie radzi sobie z obliczeniami na godzinach, minutach, datach.
Specjalista do spraw obsługi klienta zatrudniony w banku
Kolejnym już stanowiskiem, które nie może funkcjonować bez programu Excel jest specjalista do spraw obsługi klienta, który zatrudniony jest w banku. Nie da się ukryć, że praca ta będzie kojarzyć się nam z wykonywaniem różnorodnych zestawień. Jednocześnie na efektywnie prowadzonej sprzedaży produktów bankowych. Specjalista ten proponuje klientom zarówno kredyty jak i lokaty, a samo dopięcie danej oferty i jej sfinalizowanie, wiąże się z zaprezentowaniem klientowi szacunkowych obliczeń. Wówczas przedstawia się prawdopodobny zysk z lokaty, a także wyliczenia rat. Idealnym do tego narzędziem jest właśnie Excel i znajomość jego obsługi. Excel świetnie operuje na wartościach finansowych, walutach.
Księgowość, HR i przedsiębiorcy
Excel przydaje się do prowadzenia obliczeń finansowych, do tworzenia bilansów, zestawień kosztów, planów i analiz finansowych, budżetów. W Excelu można zestawiać dane, robić wyliczenia umożliwiające prześledzenie opłacalności rentowności pewnych planów biznesowych. Dla działów kadr Excel przyda się do zbierania danych pracowników. Pomaga rozliczać godziny pracy, wyliczać dni urlopu, pilnować badań lekarskich i innych danych dotyczących pracowników. Excel potrafi analizować różne typy danych, np. teksty, numery telefonów, pesele, kody pocztowe, daty, wartości pieniężne.
Nauczyciele, naukowcy
Excel przydaje się wszystkim, którzy zajmują się nauką na każdym poziomie zaawansowania. W szkole i na uczelniach jest to element programu nauczania. W Excelu zestawia się wyniki badań, analizy, robi się raporty, wykresy, obliczenia, sprawozdania. Excel zawiera całe mnóstwo funkcji analitycznych, statystycznych, matematycznych, trygonometrycznych, logicznych, finansowych i inżynierskich, algebraicznych, na przykład policzyć tam obliczać macierze. Można tworzyć wykresy i bazy danych, można tworzyć funkcje obliczać błędy pomiarów, odchylenia i inne wartości wykorzystywanie w nauce.
Przydaje się tu możliwość porządkowania danych, robienia różnego rodzaju zestawień, obliczeń i nakładania różnych filtrów, tworzenia różnych algorytmów wyszukiwania.
Warto też zaznaczyć, że jeśli ktoś nauczy się Excela, to bez problemu poradzi sobie z obsługą Calc w Open/Libre Office, arkuszami w internetowych aplikacjach – dokumentach Google lub Microsoftu.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami
Zobacz, jak pobrać, po zapisie do newslettera (formularz poniżej), próbkę możliwości programu Excel, w postaci naszej Listy zakupów, i jak w niej pracować.
Lista zakupów (1) from Beata Krzyś on Vimeo.