Jak przygotować tekst do druku?
Przed wybraniem się z plikiem, który chcemy wydrukować do drukarni, niezależnie od tego czy są to ulotki, zwykły tekst, grafiki, czy inne formy, warto spędzić chwilę na przygotowaniu tego pod wydruk. Chodzi tu o prawidłowe formatowanie tekstu, które sprawi, że tekst będzie atrakcyjny dla oka, uporządkowany i estetyczny, a także o zadbanie o parametry techniczne tego co chcemy wydrukować. Wiele drukarni ma swoje wytyczne, jednak w większości są one podobne. Pierwszym naszym zadaniem jest dowiedzenie się, z jakich technologii czy maszyn drukarskich korzysta wybrana przez nas firma.
Format pliku
Drugą bardzo ważną kwestią jest format, w jakim powinien zostać nasz plik do druku zapisany na dysku. Różne komputery i systemy operacyjne wykorzystują różne wersje oprogramowania. Dlatego ważne jest, aby plik zapisany został w takim samym programie, z którego korzysta dana drukarnia. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez klientów jest niedostosowanie pliku do wymagań, które ogłoszone są przez drukarnię, zaniedbanie wymiarów projektu, wewnętrznych marginesów, zastosowanie nieodpowiednich fontów, a także zbyt niska rozdzielczość w przypadku projektów graficznych, co w efekcie wpływa na błędnie zbudowaną kolorystykę w druku. Najczęstszym i najbezpieczniejszym formatem, w którym powinniśmy zapisać plik jest PDF. Dzięki temu, w drukarni możemy drukować ten plik w różnych rozmiarach, bez ingerencji w jego jakość.
Układ tekstu do druku
Jeśli nasz plik posiada elementy graficzne, treść tekstową, paginy, to powinny one być odsunięte od krawędzi strony o min. 3mm. Taka sama sytuacja dotyczy spadów, które też powinny wynosić 3 mm po każdej ze stron. Warstwy powinny być spłaszczone, łącznie ze wszystkimi przeźroczystościami. Jeśli nasz projekt jest dwustronny, to należy pamiętać, że zawsze pierwsza strona traktowana jest jako awers. Natomiast jeśli nasz projekt składa się z wielu stron, należy przygotować je wszystkie w jednym pliku, a nie w osobnych.
Kolory
Zastosowanie właściwej przestrzeni barwnej ma istotny wpływ na jakość wydruku naszego pliku. Wyróżnia się dwa typy projektowania grafiki, są to przestrzeń barwna CMYK lub RGB. CMYK wykorzystywany jest najczęściej w kolorowym druku poligraficznym o dużym nakładzie, cyfrowym laserowym, solwentowym i lateksowym. Druga opcja, RGB, w uproszczeniu stosowana jest w druku fotografii. Różnice widoczne dla oka, wynikające z prze-konwertowania pliku na CMYK z RBG, to mniejsze nasycenie barw. Wyblaknięcie, a nawet kolor, który powstanie będzie różnił się znacząco od tego zapisanego w projekcie. Ważne jest, aby o przestrzeń barwną zadbać na początku tworzenia pliku.
Rozdzielczość obrazów i grafik
Bardzo ważnym jest pamiętanie o odpowiedniej rozdzielczości grafik, które przygotowujemy do tego, aby zawrzeć je w naszym pliku. Wartość ta powinna wynosić nie mniej, niż 300 ppi i zapisane na dysku obrazy powinny być w 8 bitowej głębi kolorów.
Kompresja pliku
Jeśli plik, który zamierzamy przynieść do drukarni wymaga kompresji z różnych powodów, to zalecany jest wybór kompresji bezstratnej typu ZIP. To nie powinno utrudnić realizacji projektu, a nasz plik nie straci na wartości.